Naši vinaři

Nejvíce máme zastoupena vinařství z těchto oblastí a podoblastí:

Vinařská oblast MORAVA

má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti, které doplňuje látková plnost z moravských úrodných půd. Souhru vůní a chuti podtrhují svěží kyseliny povzbuzující k opětovnému doušku harmonického a pro jednotlivé podoblasti Moravy charakteristického vína. Moravská červená vína provázela odjakživa venkovskou stravu a posilňovala vinaře v jejich těžké práci. Chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou pravost doprovázenou uchováním ovocitého charakteru červeného vína. Charakter červených vín se v poslední době mění pod vlivem uplatňování moderní technologie červených vín, která jim dodává více vláčné jemnosti. Líbezná jihomoravská krajina a její jedinečné přírodní podmínky vtiskují vínům svéráznost, která je hlavním předpokladem pro trvalý zájem o jedinečnost v nepřeberném množství.

 

Znojemská podoblast

Znojemská podoblast

Znojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary, jejichž výběžky daly na mnohých místech, hlavně v severní části, vzniknout kamenitým půdám význačným pro pěstování Ryzlinku RýnskéhoVeltlínského zeleného a v okolí Dolních Kounic i pro pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky. Stále hledáme kvalitní vinařství, které by zapadlo do našeho konceptu...

Mikulovská podoblast

Mikulovská podoblast

Mikulovská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Mikulovskou vinařskou podoblast charakterizují vápencové elevace Pavlovských vrchů. Na jejich úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje.
Vinařství u nás zastoupené:

Vinařství Tichý - Dolní Dunajovice.

Velkopavlovická podoblast

Velkopavlovická podoblast

Velkopavlovická podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. V centrální části podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Tady kralují hlavně modré odrůdy, které tu jsou vysazeny na půdách s vysokým obsahem hořčíku. Takové viniční tratě se táhnou od kdysi hlavního střediska oblasti - města Hustopeč, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici a Kobylí do města s největší rozlohou vinic v katastru obce - do Velkých Bílovic. Významným historickým vinařským centrem podoblasti jsou Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením, které tu vybudovali v roce 1232 Templáři.
Vinařství u nás zastoupené:

Vinařství Petr Koráb - živá vína z živé hory - Boleradice.

Slovácká podoblast

Slovácká podoblast

Slovácká podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka to je krajina zvaná Podluží, kde většina vinařských obcí leží v údolnici řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Příhodná stanoviště pro vinice jsou na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých pozemcích s lehkou půdou. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot, takže se dosahují vína s výrazným odrůdovým charakterem.
Vinařství u nás zastoupená:

Mudr. Pavel Kosík - Tvrdonice

Lubomír Glos - Moravská Nová Ves

Václav Šalša - Kyjov

Krásná Hora - Starý Poddvorov

Vinařství Bábíček / Vacenovský - Ratíškovice


Vinařská oblast ČECHY

patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. Praha leží na 50° severní šířky stejně jako Wiesbaden v Porýní. Největšího rozvoje dosáhlo české vinařství za vlády Rudolfa II., kdy bylo v Čechách kolem 3500 ha vinic. Tehdy bylo nejvíce vinic v Praze a okolí, v Mělníku, Litoměřicích, Mostě a v Lounech. Iniciátorem rozvoje českého vinařství se stal císař Karel IV., který mu dal základ svými nařízeními z roku 1358.

 

Litoměřická podoblast

Litoměřická podoblast

Litoměřická vinařská podoblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti ČECHY. Velkým historickým soupeřem Mělníka v obchodu na Labi byly vždy Litoměřice. Stejně tak soupeřila tato města i v obchodu vínem, hlavně na trzích v Praze.Historie vinařství na Litoměřicku sahá do nejstarších dob osídlení krajiny českým obyvatelstvem a současně do období šíření křesťanství. Darovací listina Spytihněva II. z roku 1057 hovoří o nadaci kolegiátnímu kostelu svatého Štěpána v Litoměřicích a uvádí darování vinic i s vinaři.
Vinařství u nás zastoupená:

Lobkowiczké zámecké vinařství - Roudnice nad Labem

Mělnická podoblast

Mělnická vinařská podoblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti ČECHY. Patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech. Mělnické vinice leží většinou na vápenitém podkladu vrstev opuky, která je místy překryta hlinitopísčitými náplavami. Půdy jsou lehčí, záhřevné a poskytují výborné podmínky pro pěstování modrých odrůd. To vystihli dobře zdejší vinaři již ve středověku a soustředili se hlavně na pěstování odrůdy Rulandské modré, která sem přišla z Burgundska spolu s tamními vinařskými rodinami, od nichž se domácí obyvatelstvo učilo pěstovat révu po burgundském způsobu. Zatím nemáme v nabídce žádné vinařství z této podoblasti.


Rakousko

Oblast Kamptal

Oblast Kamptal

Široké, úrodné údolí nese jméno po řece Kamp, která se zanedlouho vlévá u města Krems do mohutného Dunaje. Metropolí této vinařské oblasti je město vína Langenlois. Se svými 4.000 ha je Kamptal také jedním z největších vinařských oblastí Rakouska. Kultura a cestovní ruch mají v této oblasti velký význam, posílený velkým množstvím útulných vináren a vinoték, zvaných Heuriger. Od roku 2008 získala odrůdová vína Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené z oblasti Kamptal možnost používat označení komntroly originálního původu - apelaci DAC.

DAC: Nezaměnitelný původ

Zkratka DAC znamená Districtus Austriae Controllatus, což je v překladu „označení kontrolovaného rakouského původu“ (srovnatelné s českým označením VOC, tj. „víno originální certifikace“). Označením DAC jsou opatřena kontrolovaná, kvalitní rakouská vína typická pro daný region. Ve vinařských oblastech, které mohou označení DAC používat, nesou tato označení pouze typické místní odrůdy, které musí splňovat další, zákonem přísně stanovené podmínky.

Vinařství u nás zastoupené:

Winzerhof / vinařství SAX - Langenlois


 

Vína z těchto vinařství jsou u nás pravidelně k dostání. Samozřejmě zkoušíme i nová vinařství z Moravy a budem rádi i za rady nebo doporučení, jaká vinařství určitě vyzkoušet.

Napsali o nás

Kolektiv infocentra Český Krumlov

Dne 22. 1. 2016 jsem měla uspořádané rozloučení se svými bývalými pracovními kolegy v Pohádkovém domě u Vondroušů. Akce byla jedním slovem dokonalá. Pan Vondrouš ml. nám přichystal úžasné občerstvení ve formě malého rautu, nabízel nám vína přímo z jejich vinotéky, se kterými jsme byli nadmíru spokojeni a dokonce jsme mohli využít i Dataprojektor s reproduktory. Atmosféra byla báječná. Já i mí kolegové jsme dlouho nezažili takhle dobře vydařené setkání. Prostory Pohádkového domu jsou vhodné pro konání soukromých akcí, kde Vás nikdo nebude rušit, užijete si spoustu zábavy a bude o Vás velmi dobře postaráno. Vřele doporučujeme!

Kolektiv infocentra Český Krumlov

Prague International Travel Agency

Dobrý den, pane Vondrouši,

chtěla jsem Vám jménem svým a jménem mého kolektivu velmi poděkovat za skvělou prezentaci a ochutnávku moravských vín, za Váš čas a profesionalitu, se kterou jste se nám se svým synem věnovali v rámci našeho Fam Tripu.

Budeme se snažit navázat v budoucnu s Vaší vinotékou intenzivnější spolupráci a budeme ji doporučovat rovněž našim klientům.

Marie Massarová & Tým PI, Managing Director
Prague International Travel Agency 

Kolektiv Fronius Česká Republika

Dne 23.11.2012 jsme absolvovali ochutnávku vína v pohádkovém domě. Tuto akci jsme dostali jako zaměstnanci společnosti Fronius Česká Republika s.r.o.. Příjemně nás překvapilo prostředí, v jakém se ochutnávka odehrávala a spektrum podávaných vín. Ochutnávka byla velice dobře složena a i pro nás (některé úplné laiky) velice přínosná. Výklad byl srozumitelný a velice zajímavý. Měli jsem k dispozici celé prostory domu a rád bych zmínil možnost zahrát si vlastní divadlo s nabízenými loutkami. Po skončení této akce ji hodnotím jako velice pěknou. Ještě jednou bych rád poděkoval nadmíru ochotnému personálu. MOC DĚKUJEME A DOPORUČUJEME.

Za kolektiv Fronius Česká Republika
Ing. Jiří Rybecký

Galerie Fíďa
Pohádkový dům - muzeum loutek

Vinotéka Svatého Kryštofa

ki